bralna značka

je edinstveno bralno gibanje na svetu z dolgo tradicijo, ki seže v šolsko leto 1960/1961.

Na OŠ Stična za bralno značko vsako leto bere več kot 60 % učencev. Spodbuja jih 40 mentorjev ter knjižničarja.

Maskota Bralne značke je

OSTRŽEK,

knjižni junak italijanskega pisatelja Carla Collodija (1826–1890). Lesena lutka, ki jo je mojster Pepe izklesal iz polena, se je po vrsti pustolovščin prav z branjem iz nagajive lutke spremenila v dečka.

""

Bralna značka se vsako leto začne na

dan ZLATIH KNJIG, 17. septembra,

na obletnico rojstva in smrti pisatelja

Franceta Bevka (1890–1970).

Bralni maraton se uradno zaključi 2. aprila, na mednarodni dan knjig za otroke, a bralno značko lahko učenci opravljajo po dogovoru z mentorjem do konca šolskega leta.

Bralci lahko izberejo knjige iz nabora na priporočilnem seznamu, ki so ga pripravili mentorji ter knjižničarja.

Izbrali so knjige, ki so jih strokovnjaki za mladinsko književnost ocenili kot kakovostno mladinsko literaturo. Dodali so nekatera klasična mladinska dela, ki so jih kot dobre ocenili učenci.

Knjige na seznamu so v šolski knjižnici na vsaj eni lokaciji OŠ Stična. Knjige si lahko učenci izberejo tudi sami po lastnem okusu in interesu.

Bralci dobijo ob koncu šolskega leta pohvalo za opravljeno bralno značko.

Devetošolci, ki so brali za bralno značko vseh devet let, postanejo

ZLATI BRALCI.

Društvo BZ Slovenije – ZPMS zlate bralce nagradi s knjigo, knjižno nagrado pa prejmejo tudi na slovesnosti, ki jo pripravijo šole iz občin Ivančna Gorica, Grosuplje in Dobrepolje.

Bralno značko osvojijo učenci, ki v šolskem letu preberejo določeno število knjig in opravijo pogovor o knjigah z mentorjem bralne značke. To so na razredni stopnji razredniki in vzgojitelji, na predmetni stopnji pa učitelji slovenščine.

Mentor na začetku šolskega leta določi število (in obseg) knjig in pesmi ter uro v tednu, namenjeno pogovoru o prebranih delih.

Med prebrane knjige se ne priznava knjig, ki so jih učenci že predstavili za bralno značko v preteklih letih, in knjig, ki so določene za domače branje.

Namigi za izbor kakovostnih otroških in mladinskih knjig:

Priporočilnica Društva Bralna značka

Dobre knjige.si

bralna značka

v tujih jezikih

K angleški bralni znački se prijavljajo učenci od 3. do 9. razreda,

k nemški bralni znački pa učenci od 7. do 9. razreda.

Pred leti so bralci poleg pohvale prejeli še ZNAČKE s podobami slovenskih literarnih ustvarjalcev, ki so imele veliko zbirateljsko vrednost.